Gönderen: meram | Mart 24, 2007

Kültür Kimliğimiz Ve Meram’ımız

kimlik.jpg

KÜLTÜR KİMLİĞİMİZ VE MERAMIMIZ
Hüseyin ALAGÖZ

İnsanın, kucağında doğduğu doğal ortamı hiç değiştirmeden, o hal üzere orada uzun süre hayatını devam ettirmesi mümkün değildir. Kişi, kendisi için önemli olan, birçok temel ihtiyaçları, yaşadığı ortamın kendine sağladığı kolaylıklar içinde karşılamaya çalışır. Gerek maddi gerekse manevi olan bu ihtiyaçlar, kişinin kendisi için gerekli görüp görmemesiyle doğrudan ilgilidir. Birinin ihtiyaç duyduğu bir şeyi başka biri tamamen lüzumsuz görebilir. Burada önemli olan iki unsur vardır.
O insanın kültürel seviyesi, ikincisi ise fikri yapısı, düşünce hayatı, inançları, örf ve adetlerinden oluşan kimliğidir. Kısacası ferde kişilik kazandıran, onu o yapan kültürel yapısı ve kimlik özelliğidir.
Kültür insandan yön alır ve aynı zamanda ona yön verir. İnsanoğlu özgürlüğünü ve kişiliğini doğada değil kültürel çevre içindeki pratikleri ile kazanır. Kültürel çevreden kopuk, onu hesaba katmayan, onu değiştirmeyen veya yeni değerler katmayan topluluklar kendi şehirlerini kuramazlar. Her kültür çevresi kendi şehrini kurar, her şehrin kimliğini yansıtan, kendince bir yerel kültürü vardır.
İçinde yaşadığımız güzel Konya’mız özellikle Meram ilçemiz, kültürel değerleri en fazla olan hazinelerimizdendir. Bir şehri tanımak istiyorsanız insanlarına, bir insanı tanımak içinde yaşadığı şehre bakmanız gerekir. Şehir ve insan birbirini yoğuran, olgunlaştıran ve kalıba döken bir nitelik taşır. O şehirde yaşayan insanın rengi, dili, giyimi, kuşamı dahası davranışları, yaşadığı şehirden esintiler taşır. İnsanla şehir ete kemiğe bürünür adeta…
Toplumları ayakta tutan bu iki temel unsurun; kültürel seviye ve kimlik yapısı genelde Konya’mız özelde ise Meram’ımız açısından önemi büyüktür. Bu bilinç ve şuurla Belediyelerimizin kültürel etkinliklerini takdir etmemek mümkün değildir. Gücümüzü her zaman tarihimizden almalıyız. Bir düşünürün dediği gibi ” Tarih bir milletin hafızasıdır, tarihini bilmeyen millet hafızasını kaybetmiş insana benzer.” yine William Churshill derki; ” Ne kadar geriye bakarsanız, o kadar ilerisini görebelirsiniz.” G. Boncfort’da “Yapılanı yeter bulmamak, bir insanın veya ulusun ileri gitmesinde atılan ilk adımdır.” der.
Meram’ın, Konya’nın kültür ve kimliğini en güzel gösteren nadide bir ilçesi olması övünülecek ve gurur duyulacak bir durumdur. Şehrimizdeki tüm kültürel etkinlikler, şüphesiz şehir kimliğine ve o şehrin insanına sağladığı birer kıymettir. Meram Belediyemiz, Eskimeyen Meram, Çaybaşı Yazıları, Siret-i Nebi, Saygı Sevgi ve daha nice nice kitaplarla şehir kültürüne güç katmış, Aşure etkinlikleri Yunus Emreyi Anma Gecesi, Necip Fazıl’ı Anma Programı, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Sağlık Bilgi Yarışması, Her Sosyal Tesisimize Bir Kütüphane ve daha nice çalışmalarla, Meram’ın ve Meram’lının kimliğine renk vermiştir. Meram Belediyesi tarihten gelen sorumluluğunu, kıt imkanlar, elverişsiz şartlara rağmen yerine getirmiş ve getirmeye de devam edecektir.
Meram üzerine yazılmış, söylenmiş çok yazı, şiir, makale vardır. Fakat asıl olan Meram’da yaşamaktır. Hani bazı şeyler vardır yazmakla, anlatmakla izah edemezsiniz, tarif edemezsiniz, Meram da işte öyle….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: