Gönderen: meram | Mart 24, 2007

Benim Şarkımın Adı Meram

kayali.jpg

İsmail ÖZKAN
Bizim oralarda gün doğmadan insanlar terlemeye başlar. Alacakaranlıkta bahçelerinde çalışan adamlar, kadınlar ve kızlar görürsünüz. Ekmeğini topraktan çıkaran ve karnını sabırla yetişmesini beklediği ürünle doyuran insanlar vardır. Kazmasını ve küreğini besmeleyle toprağa vurur, ama yavaşça, incitmeden. Hararetini yanında getirdiği destideki ayranla atar. Onun serin dünyası ılık ılık esen rüzgar ve ayranıdır.
İnsanın üstüne yıkılacakmış gibi duran kerpiçten odalar, günde onlarca kez yürünen topraktan yollar, bahçeyi çevreleyen duvar, hayvanlar, ağaçlar ve akla gelen-gelmeyen her şeyiyle kentin merkezinde modern kültüre ayak direyen bir ev. Meram’da gözlerden uzak sakin bir yerde ise eğer eviniz, değmeyin fakirin keyfine. Fakir dedimse öyle değil tabi. Çevresine sevgiyle bakan, güler yüzlü, kalbi kötülükten uzak gönül zengini insanlar. Dilinde dua, gözü işte insanlar. Bizim oralarda evler ve insanlar böyledir. Kerpiç duvarlarda yankılanan yeni doğmuş bir çocuğa okunan ezan sesi, bir ninni, bir hikaye büyüler ve bağlar sizi sımsıkı o topraklara.
Bazen doğduğunuz yerlerde sıkılırsınız ve uzaklara gitmek istersiniz. Sanki çözüm oralardaymış gibi hep özlem duyarsınız. Aynı duygu bende de olduğunda Meram’ın başka bir köşesini keşfe çıkarım. Doğduğum ve doyduğum yere benzer başka mekanlar görünce rahatlar, oraların güzelliklerini tatmaya çalışırım. Ama bisikletinizle çıkmanızı tavsiye ederim. Nice tabiat güzellikleri araba gürültülerine, gaz kokusuna yenik düşüyor. Ben sokağımı, Meram’ımı hiçbir yere değişmem. Belki benim gibi düşünen yüzlerce insan var, ama kaç kişi çevresindeki güzelliklerin farkında ve onları koruyabiliyor?
Penceremden bakınca gördüğüm güzellikleri kaybedeceksem ve gökyüzünü yeşil ağaçlarla birlikte göremeyeceksem, kuşlarımız konaklayacağı bir dal bulamayacaksa, topraktan yollarımız yok olacaksa, sabah kahvaltımızı yer sofrasında yaparken merhaba diyecek güneşimiz olmayacaksa yaşadığımız hayatın ne anlamı kalacak?
Bir şarkı mırıldanırsınız. Sözleri sizi anlatır. Melodisi ve sözleri bir bütündür. Kendinizi onunla tanımlarsınız. Nakarat kısım ya da ilk dörtlüğünü sürekli tekrar edersiniz. Belki yepyeni bir hayata o şarkıyla başladınız. İşte benim için Meram bir şarkıdır. Meram’ın bahçelerinde esen Gedaveti melodisi, yollarında yürüyen insan konuşmaları sözleri, benim şarkımın. Benim şarkımın adı Meram’dır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: