Gönderen: meram | Mart 24, 2007

Meram Güzeldir

meram0003.jpg

Dr. Muammer ULUTÜRK

Şu bizim Meram’dır tarihe , yeşile bir sevgili gibi göğsünü yaslayan. Meram ; tabiata merâmını anlatsın diye hediye edilmiş naîf bir ayrıntıdır. Şafak , orada renklerin armonisiyle sökün eder ; gurup , orada hayran kalınası bir naz ile gece yolculuğuna başlar.
Baharda ; yalnız ruhlara bir başka dirilişin muştusu , yazda ; lacivert gökyüzü altında parlayıp duran yıldızlara , ziyası , şavkı çehrelere vuran dolunaya , esip duran gedavete doyulmaz hayranlığın mekânı , güzde ; ateşten , bakırdan renklerin , desenlerin görülmemiş nakışı ve nihayet kışta ; beyazın hayat karmaşasını göstermeye ar ettiği bir yorgan , ulu semada ak bir güvercin gibidir.
Her kim Meram’da hayâl olur / olunur. Zaman berrak sular gibi çağıldar adam yüreklerinde katıksız. Bir onulmaz tutkuya dönüşür encâmı , serencâmı. Sıracalı yapar şâhı , padişâhı.
Meram bir şarkıdır bülbül dilinde ki , Tavusbaba’dan aşağılara , ulu meşelerin üzerinden aşarak şehrin kalbine doğru iner , oradan türbelere , has kimselerin iklimine ulaşır.
Cihanın her kapısına buradan girilir. Meram kâh Selçuklu’da bir sultan köşkü , kâh Osmanlı’da bir şehzâdenin ilk delikanlılık döneminin hâtırası , kâh çelebi konaklarında edebin ve aşkın yazısı olur. Her adımınızı atışınızda tarih sizi bir gölge gibi izler durur. Bu yüzdendir ki , âlemde nâm salmış bağlar ve gülistânlar onun yanında bir çimenlik bile olamazlar.
Ademoğlunun yaşamaya dair hevesi azar burada. Hüzün ve melankoli , başı göklere ermiş dağların ardında kalmaya mahkum olur. Meram görebilenlerin , gördüğüne bakabilenlerin parlayan aynasıdır. Size yansıyan , saf ve temiz Anadolu yüreğinin tam kendisidir.
Bağında yetişen hoş rayihalı aladiriz , yaz akşamlarında tatlı sohbetlerin balıdır. Yediveren gülleri , salkım saçak söğüt ağaçları ve mis gibi kokan iğdeler eski yolların , yeni yolların , yaka yollarının ve ara sokaklarında Meram’ın süsü , gerdanlığıdır. Berrak suları Mukbillerden şifa niyetine çağıldar gelir uzaklardan. Burada bağı olmak Mevlâ’dan bir armağan , komşu gönüllerinde bir gıpta malzemesidir.
Ve Meram , diyar-ı Asya’nın derin köklerinin , Konya iline uzanmış kadîm evlâdı olarak içimizde yaşar durur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: