Gönderen: meram | Haziran 9, 2016

İstepan Gedik (Bestekâr, 1886-1970)

Bloğumda zamanın tünelinde kaybolup gitmiş kimi şahsiyetlere yer veriyorum. Bunlardan biri de Konyalıların hiç bilmediği Ermeni bestekar İstepan Gedik. Bestelerine rastlarsam ekleyeceğim.

beste

1886 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir. Babası Serkis Efendi, annesi Anna’dır. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Hakimlik, reji müdürlüğü gibi birçok resmi görevlerde bulunan İstepan Gedik, uzun yıllar serbest avukatlık yapmış ve 1951 yılının sonlarında Paris’te bulunan küçük oğlunun yanına giderek orada yaşamaya başlamıştır.

Türk dilinin bütün inceliklerini bilen bunun yanında da birkaç lisana da vakıf olan İstepan Gedik aynı zamanda bir şair idi ve kendi eserlerini bestelemek suretiyle Türk musikisine kıymetli eserler hediye etmiştir.

Her hususta yeniliği takip eden İstepan Gedik, dini ayin musikisinde yapılmasını düşündüğü yenilikler konusunda birçok ermeni papazları ile münakaşa ve mücadelelerde bulunmuştur. İstepan Gedik, Türk müziği bestelerinin yanı sıra Türk musikisi üslubu ile bestelenmiş seksenden fazla Ermenice bestesi de bulunmaktadır. (Cönk, 2001, 273)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: